جستجو

calendarerase
calendarerase
جستجو
login

اطلاعاتی درباره استان مرسین در ترکیه

Rate this item
(1 Vote)
درباره استان مرسین در ترکیه 
استان مرسین از شرق با آدانا، از غرب با آنتالیا، از شمال با استان های نیغده، قونیه و کارامان و از جنوب نیز با دریای مدیترانه همسایه است. مرسین با دریای مدیترانه نوار ساحلی به طول 321 کیلومتر دارد. مرسین یکی از مهمترین مراکز توریستی منطقه چوکوراوا در جنوب شبه جزیره آناتولی محسوب می شود. این منطقه در دوران باستان با نام کیلیکیا شهرت داشت. به عقیده هرودوت در این منطقه که قبلا Hypachoea نامیده می شد، ابتدا Cilix از پسران Agenor فنیقی ساکن بودند. و به دلیل نام وی این منطقه کیلیکیا نامیده شده است. منطقه کیلیکیا در گذشته به دو منطقه کوهستانی و دشت تقسیم می شد. منطقه بین آلانیا و مرسین کیلیکیای کوهستنی و منطقه ای که از مرسین تا خلیج اسکندرون امتداد داشت، دشت کیلیکیا نامیده می شد. امروزه کیلیکیای کوهستانی، شبه جزیره تاش ائلی و دشت کیلیکیا، چوکور اوا نامیده می شود. اقلیم این منطقه نیز با نام آن هماهنگی دارد. در منطقه کوهستانی آب و هوای خاص خود را دارد و بارندگی در زمستان به صورت برف است. ولی در منطقه دشت آب و هوای مدیترانه ای حاکم است و تابستان گرم و خشک و زمستان معتدل و همراه با بارش باران دارد. 

436x328 79353 55095
قدمت مرسین به دوران نوسنگی و مس و سنگ می رسد. حفاری های باستان شناسی در مقبره گوزلو کوله و یوموک تپه نیز اثباتی بر این موضوع است. بقایای متعلق به دوران هیتیت که در گوزلو کوله یافت شده نشانگر موجودیت هیتیت در این منطقه است. این منطقه که یک دوره تحت حاکمیت هیتیت ها قرار داشت، بعدها تحت سلطه Selomosa-ی سوم پادشاه آسور و در سال 528 قبل از میلاد تحت حاکمیت پرس ها درآمده است. در سال 334 قبل از میلاد نیز این منطقه تحت تصرف اسکندر کبیر درآمده است. در دوران یونان باستان، مرسین با نام Zephyrium به معنای "دماغه بادگیر" معروف بود. در این دوران تجارت توسعه یافته و شهر پول مخصوص خود را ضرب می کرد. بعدها این منطقه یکی از ایالت های امپراطوری روم بوده است. در آن دوران با توجه به نام Hadrianus امپراطور روم، به این شهر نام Hadrianopolis داده شده بود. در قرون وسطی منابع کتبی چندانی در مورد مرسین وجود ندارد. ولی در آن دوران شهر تارسوس یک مرکز مهم به شمار می رفته است. 
4dc50488d057c5ad8f42d693643e5641.jpg.thumb 700
گفته می شود شهر مرسین نام خود را از عشیرت مرسین اوغوللاری و یا درختچه های مرسین یا مورت که در منطقه به وفور دیده می شود گرفته است. در جنگ جهانی اول مرسین تحت اشغال فرانسه درآمده و در سال 1922 آزاد شده و در سال 1924 به شکل ولایت درآمده است. در سال 1933 به عنوان مرکز استان "ایچ ائل" انتخاب شد. 
استان مرسین با نوار ساحلی طویلش یکی از مهمترین مراکز توریستی کشور محسوب می شود. بعلاوه از نظر توریزم اعتقادی نیز در نقطه ای مهم واقع است. همچنین این منطقه برای توریزم آلترناتیو نیز مناسب می باشد. 
شهر تارسوس به عنوان یکی از مهمترین مناطق استان مرسین، بین مرسین و آدانا جای دارد. اهمیت این شهر در گذشته در داستان های میتولوژی نیز قید شده است. بر اساس برخی منابع اساطیری "پگاسوس" اسب بالداری که پرواز می کرده، در دشت کیلیکیا راه را گم کرده و در تارسوس پایش زخمی شده است. به همین دلیل نیز به این شهر نام تارسوس که در زبان لاتین به معنای پاشنه است داده شده است. در منابع اساطیری به اطلاعات متفاوتی در زمینه تاسیس شهر بر می خوریم. بر اساس این منابع هرکول و پگاسوس در بین موسسان افسانه ای شهر قرار دارند. 
به عقیده استرابون شهر تارسوس در دوران باستان یکی از مراکز مهم فرهنگی و علمی بوده است. حتی به پتانسیل رقابت این شهر با اسکندریه و آتن تاکید شده است. در منابع کتبی آمده است که تارسوس در دوران Antonius دارای کتابخانه ای بزرگ و مجهز بوده است. به نوشته Plutarkhos پلوتارک، مورخ معروف نیز، کلئوپاترا، مارک آنتونیوس را در تارسوی ملاقات کرده است. 
در قرون وسطی شمار زیادی از دانشمندان عرب پس از سفر به این شهر از زیبایی های آن در آثار خود سخن گفته اند. در نیمه دوم قرن هفدهم اولیا چلبی سیاح معروف عثمانی به سفر به این شهر از بناهایی که دیده در نوشته هایش نام برده است. از بین این آثار می توان به قلعه تارسوس، مسجد قدیمی و دروازه گری بوز اشاره کرد. بعلاوه به گفته اولیا چلبی در تارسوس 5 کلیسا، 6 مدرسه، 7 مکتب مسیحیت، 2 حمام و 317 مغازه وجود داشته است. لیمو شیرین ، زیتون، خرما و پنبه این شهر معروف بوده است. 
2qipvs4
شهر تارسوس از نظر توریزم اعتقادی نیز مهم است. عزیز پل یکی از نویسندگان انجیل، در تارسوس به دنیا آمده است. کلیسای سنت پل نیز به عنوان مکانی مقدس و کعبه مسیحیان به شمار می رود. بنا به اعتقادات متفاوت، همانطور که در یکی از برنامه های گذشته نیز بدان اشاره کردیم غار اصحاب کهف که در قرآن قید شده نه در نزدیکی افس بلکه در تارسوس می باشد. از این نظر شهر تارسوس در سالهای اخیر توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است. 
مسجد بزرگ تارسوس، حمام شاه ماران، دروازه کلئوپاترا، حمام روم و حمام اسکندر از جمله مکان های دیدنی تارسوس می باشد. 
مسجد بزرگ که "مسجد نور" نیز نامیده می شود در مرکز تارسوس واقع است. این مسجد در سال 1579 از سوی ابراهیم بیگ پسر پیری پاشا از نوادگان رمضان اوغوللاری ساخته شده است. این مسجد که ویژگی های معماری دوران سلجوقی و عثمانی را دارد، بر روی بقایای یک کلیسا بنا گردیده است. نقشه این مجسد که از سنگ های تراشیده شده ساخته شده، مربع شکل است. صحن مسجد در بخش شمالی رواق دار است و با 16 قبه پوشیده شده است. در بخش شرقی بنا مقام حضرت شیت و پیامبر لقمان و قبر مامون خلیفه عباسی که در سال 833 در Pozantı درگذشته قرار دارد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در امر خرید ملک در ترکیه و یا خرید ملک در آلانیا و یا آپارتمان فروشی در آلانیا و یا خرید خانه در آلانیا با شماره های موجود در سایت ما تماس بگیرید . Read 3654 times

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.